گروهی متشکل از باستان شناسان چند کشور اروپایی کاوش در تپه آناقیز چورس را آغاز کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری چایپاره ، این هیات متشکل از کشورهای اتریش و آلمان و ایتالیا و به سرپرستی دانشگاه اینسبورگ و در پی مذاکرات سال گذشته از دیروز در این روستا ساکن شده اند و به مدت دو هفته مطالعات اولیه و اسکن های ژئو مغناطیس را انجام خواهند داد.

فرماندار چایپاره در دیدار با این هیات که چند نفر باستان شناس ایرانی آنها را همراهی میکنند ، با اشاره به تاریخچه ای از کاروشهای باستان شناسی گفت: همه این کاوشها در قلعه اوراتویی بسطام و قبل از انقلاب انجام پذیرفته و این هیأت اولین کاوشگران بعد از انقلاب هستند که در استان آذربایجان غربی کارهای باستانشناسی را انجام میدهند.

مهندس اصغری با بیان اینکه باستان شناسی نوعی انسان شناسی است چون گذشته و پیشینه انسانها را بررسی میکند ، گفت: این کاوشها و گسترش توریسم از اولویتها دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان اینکه اوراتوها با پادشاهی روسای دوم 750 سال قبل از میلاد در قلعه بسطام مستقر بوده و بر بخش وسیعی از آذربایجان ، ارمنستان، گرجستان و بخشی از کشور ترکیه حکمرانی می کرد ، گقت: یافته های باستان شناسی از تاریخ 6000 ساله این منطقه خبر میدهد.

دکتر درویش زاده سرپرست گروه باستانشناسی نیز در این دیدار گفت: دانشگاه اینسبورگ مطالعات زیادی در زمینه تمدن اوراتویی داشته است و قبل از ایران در کشورهای آذربایجان و گرجستان مطالعات وسیعی داشته اند و الان در ارمنستان مشغول کاوش هستند.

وی اضافه کرد این فعالیتها با بازدید اولیه در تابستان سال قبل و درپی انجام تفاهم نامه سفیر اتریش در ایران و پژوهشگاه باستانشناسی ایران آغاز شده است و به مدت 4 سال و فصول کاری مختلف انجام خواهد شد.